Dani Ksavera Šandora Gjalskog

Natječaj za dodjelu Nagrade Gjalski 2025.

Kulturna manifestacija Dani Ksavera Šandora Gjalskog – Zabok i Društvo hrvatskih književnika raspisuju natječaj za dodjelu književne nagrade ”Ksaver Šandor Gjalski” za 2025. godinu.

Dodijeljena književna nagrada „Ksaver Šandor Gjalski“ Kristianu Novaku za roman Slučaj vlastite pogibelji

Posveta malim i čestitim ljudima koji često ostaju sami u svojim revolucijama

Dana 26. listopada, dolično kao što i priliči svečanim događajima, himnom je započela završna i najsvečanija večer Kulturne manifestacije „Dani Ksavera Šandora Gjalskog“ – dodjela Književne nagrade „Ksaver Šandor Gjalski“. U auli Osnovne škole Ksavera Šandora Gjalskog okupili su se štovatelji umjetnosti riječi.

Duh Gjalskog i ove je godine prošetao Zabokom

Zaljubljenici u zagonetke i igre ponovno su mogli doživjeti Gjalskog na drugačiji način! Igra potrage pod nazivom „Otključaj duh Gjalskog“ i ove je godine okupila pozamašan broj igrača koji su prošetali ulicama Zaboka i proželi duh Gjalskog po cijelome gradu.

Predstavljanje knjige Ironwoman: Moja priča Đurđice Orepić

U novouređenom prostoru Regeneratora 25. listopada 2024. godine održan je književni susret s triatlonkom Đurđicom Orepić.

Đurđica Orepić rođena je na otoku Rabu 30. svibnja 1964. godine. Živi u Poreču i radi kao privatna poduzetnica od 1988. godine. Majka je troje djece. Do svoje 47. nikada se nije aktivno bavila sportom. Počinje trčati iz oklade. Nakon prvoga maratona u dvije godine istrčala je deset maratona i sedamnaest polumaratona po cijelome svijetu. Triatlon je počela trenirati 2014. godine i u ovih deset godina popela se na postolje najboljih diljem planeta.

Promocija PoZiCe 2024. – susret prožet glazbom i lijepom pisanom riječju

PoZiCa – zbirka literarnih i likovnih radova učenika iz Poreča, Zaboka i Crikvenice predstavljena je 25. listopada na svečanoj priredbi u Gradskoj galeriji Zabok. Ovaj jedinstveni projekt već 28 godina omogućava mladim kreativcima iz triju gradova da podijele svoje literarne i likovne radove te otkriju bogatstvo svoje mašte, osjećaja i umjetničkog izražavanja. Program je osmislila profesorica Lucija Laljak, a priredbu je vodila Lorena Cvilinder, učenica 3. razreda Gimnazije Antuna Gustava Matoša u Zaboku.

Promociju PoZiCe otvorila je glazbena točka Jurja Galoića, učenika 2. razreda Srednje glazbene škole Zabok, koji je publiku osvojio svojim talentom na gitari. Jurajeva izvedba Sonate, op. 6 – No. 1 in D major Francesca Molina pripremila je sve prisutne za uživanje u literarnom stvaralaštvu mladih autora.

Proslava Dana OŠ K. Š. Gjalskog: pjesma, recitacije i kreativno stvaralaštvo učenika

Učenici Osnovne škole K. Š. Gjalskog iz Zaboka još jednom su zablistali na svečanoj proslavi Dana škole koja se održala 25. listopada uz bogat program nastupa i kreativnih izvedbi. Koordinatorica priredbe bila je profesorica Lucija Laljak, a program su vodile Jelena Markulin i Ana Borovčak, učenice 8. razreda, koje su toplim riječima dobrodošlice pozdravile okupljene učenike, učitelje i goste.

Predstavljanje knjige Brod za Issu Roberta Perišića

U sklopu programa „Književnost u Zelenoj“ nakon Kristiana Novaka u Zabok je stigao Robert Perišić koji je 24. listopada u prostorijama Regeneratora predstavio svoju knjigu Brod za Issu. Knjiga je to koja je bila u užem izboru za prošlogodišnju Nagradu Gjalski. Razgovor je vodila Ljubica Anđelković Džambić.

Proslava literarnog stvaralaštva srednjoškolaca i jubileja Nagrade Gjalski za učenike srednjih škola

Svečana dodjela Srednjoškolske nagrade Gjalski, kojom se već tri desetljeća odaje priznanje najboljim literarnim radovima učenika srednjih škola, održala se 24. listopada 2024. u Gradskoj galeriji Zabok, koja je tom prigodom postala središte okupljanja ljubitelja književnosti, učenika, profesora i uzvanika iz Krapinsko-zagorske i Varaždinske županije. Ove se godine obilježava 30. obljetnica Nagrade Gjalski za učenike srednjih škola, stoga je priredba imala dodatan značaj, a vodile su ju profesorica Dinka Tomašković-Presečki, koordinatorica programa, i Lorena Majcen, učenica Gimnazije A. G. Matoša u Zaboku.

Uz ugodnu klavirsku glazbu u pozadini posjetitelji su mogli uživati u retrospektivnoj prezentaciji koja je prikazivala povijest Nagrade Gjalski za učenike srednjih škola – od njezina osnutka 1994. godine pa sve do danas. Na fotografijama su se mogle vidjeti ranije svečanosti održane u dvorcu Gredice, Gimnaziji, a potom, nakon pandemije, u Gradskoj galeriji Zabok.

Priredbu je otvorila profesorica Dinka Tomašković-Presečki koja je srdačno pozdravila sve prisutne te izrazila zahvalnost profesorima hrvatskog jezika, učenicima, mentorima i članovima Prosudbenog povjerenstva. Istaknula je važnost sudjelovanja mladih u književnim natječajima i zahvalila svima koji su kroz protekle tri dekade doprinosili rastu i održavanju ove nagrade. Posebna zahvalnost bila je upućena članovima žirija, među kojima su ove godine bile profesorice Sanja Ždralović, Ljubica Anđelković Džambić i Kristina Špiranec, ali i voditeljima radionica kreativnog pisanja koji su pomogli razvijati mlade književne talente (Miroslav Mićanović, Zoran Ferić, Evelina Rudan…).

Druženje s Gjalskim – tematska večer pod nazivom „Nepoznato o poznatome“

„Nepoznato o poznatome“ naziv je tribine u organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Zaboku koja se održala u Gradskoj galeriji Zabok 23. listopada 2024. Moderatorica razgovora bila je Zabočanka Jasna Balaško; povjesničarka, spisateljica, istraživačica Zaboka, Zagorja i života Gjalskog; čuvarica baštine i kajkavskog jezika. Njezin je gost bio Dražen Katunarić; akademik, književnik, pjesnik, romanopisac, dobitnik mnogih nagrada u zemlji i inozemstvu; poznavatelj članova obitelji Gjalski. Dvoje vrsnih poznavatelja lika, djela i života Gjalskog zabočkoj su publici priredili večer punu zanimljivosti iz obiteljskog stabla obitelji Babić-Gjalski.

Zamisli…

Igračke pričaju priču

U predvečerje ove listopadske večeri u Gradsku su knjižnicu „K. Š. Gjalski“ Zabok doputovale igračke koje pričaju priču. Stigle su sa Željkom Horvat Vukelja, Hrvojem Kovačevićem i Ivicom Mesarom, a dočekali su ih moderatorica književne večeri profesorica Tina Marušić te mali i veliki zaljubljenici u govorenu i pisanu riječ.

Igračke koje pričaju priču zbirka je sačinjena od petnaest kratkih priča za djecu inspiriranih tradicijskim drvenim igračkama zagorskoga kraja – drvenim konjićem, žveglicom, leptirom klepetanom, namještajem za figurice. Svojim su pričama u zbirci sudjelovali ponajbolji hrvatski suvremeni književnici: Sanja Pilić, Nada Mihaljević, Ana Đokić, Silvija Šesto, Melita Rundek, Nada Horvat, Sanja Polak, Elizabeta Končić, Hrvoje Kovačević, Željka Horvat Vukelja, Andrijana Grgičević, Snježana Babić Višnjić, Sanja Andabaka, Sonja Smolec i Ivana Škrlec. U njihovo su ime knjigu predstavili Željka Horvat Vukelja te Hrvoje Kovačević.